1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Історія PDF Печать E-mail
Автор: Administrator   
09.03.2012 08:26

Коротка історична довідка
селища міського типу Бородянка

Бородянка – селище міського типу Київської області, районний центр. Знаходиться на лівому березі річки Здвиж /притока р.Тетерів басейну Дніпра/, за 55 км на північний захід від столиці України Києва. Площа 0,065 т. кв.м. Залізнична станція.

 

 

Через Бородянку пролягає автотраса Київ-Ковель, а також Південно-Західна залізниця. Автобуси міжміського сполучення з’єднують смт Бородянку з сусіднім райцентром смт Макарів, а маршрутні таксі - з містом Київ. Селищний транспорт – маршрутні таксі та автобуси автопідприємства ВАТ “Бородянське автопідприємствво 13237”.

Населення 12,7 тис. чол /2011 р./ - українці, росіяни, білоруси, поляки, євреї та інші національності.

 

Корисні копалини: суглинки, пісок, поклади торфу. Промислові розробки не проводяться.

 

У 1190 році в документах містечко вперше згадується під назвою “Козятичі”, знищене монголо-татарами 1240 року, яке згодом відновилося.

1640 року в акті купівлі села новим власником А.Дорогаєвським населений пункт востаннє називається “Козятичі”. Тобто, в ХУІ столітті селище мало дві назви – Бородянка /повна/ та Козятичі. До 1660 року Бородянкою володів гетьман І.Виговський. 31 грудня російський цар Олексій Михайлович подарував містечко Києво-Михайлівському монастирю, але польський уряд не визнав цього рішення.

 

Після другого поділу Польщі /1793 р./ Бородянка увійшла до складу Росії.

У 1866 році була утворена Бородянська волость.

На початку ХХ століття у Бородянці нараховувалось 469 дворів з населенням 2850 осіб, була земська лікарня на 15 ліжок, земська поштова станція, однокласна парафіяльна школа, Сільська аптека, Сільський Банк, Позико-ощадне товариство, 16 магазинів та лавок, щомісяця проводилися одноденні ярмарки.

 

У грудні 1932 року з’явились перші жертви голодомору. Точної кількості померлих в Бородянці від голоду та хвороб, спричинених голодомором, не встановлено. В 1990 році на місці масового поховання жертв голодомору на місцевому цвинтарі встановлено хрест.

 

У 1932 році Бородянка стала районним центром.

Вже на другий день війни у 1941 році зі станції Бородянка на захід були відправлені перші ешелони мобілізованих у діючу армію.

На фронтах Другої світової війни воювало 795 жителів Бородянки, 240 з них загинуло.

Із Бородянки було відправлено на роботу в Німеччину 53 чоловіки. Гітлерівці спалили 103 садиби.

8 листопада 1943 року Бородянку було звільнено 212-м стрілецьким полком 75-ї гвардійської стрілецької дивізії.

 

Одразу після звільнення розпочалися відбудовчі роботи.

У зв’язку з розвитком господарства і ростом села в 1957 році Бородянку віднесли до категорії селищ міського типу.

У 1956 році почав курсувати автобус за маршрутом Бородянка – станція Бородянка.

У 1970 році в Бородянці проживало 5110 осіб.

Великий імпульс у розвитку селище одержало з будівництвом філіалу Київського заводу “Червоний екскаватор” (директор - Кирилюк В.Х., 19.11.1939 – 09.07.2002 р.р.), яке розпочалося у 1974 році. У наступні два десятиріччя було розгорнуто житлове будівництво для працівників заводу та реконструкція центральної частини селища. У 1985 році на кошти екскаваторного заводу побудовано нову школу на 1200 місць.

 

Восени 1976 року Бородянський колгосп ім. Леніна очолив А.М. Ігнатов ( 24.10.1935 – 04.02.1994 рр.). За час його керівництва побудовано житловий масив для колгоспників, значно розширене виробництво за рахунок введення переробних цехів.

На початку 90-х років на базі колгоспу була створена агрофірма “Відродження”. У 1999 році було проведено розпаювання колгоспної землі та утворено приватне сільськогосподарське підприємство “Колос” (голова Б.М.Батов).

 

В 1986 році внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС селище, як і весь Бородянський район, віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю, жителі мають статус потерпілих 4 категорії.

 

На території селища більше 200 організацій та промислових підприємств всіх форм власності. Діють Київський філіал інституту експертизи сортів рослин, ВАТ “Бородянське хлібоприймальне підприємство”, ВАТ “Бородянське автопідприємство 13237”, виробничо-торговельна фірма “Аліна”, кооператив “Електроклуб”, споживче товариство “Барвінок”, інші.

 

ВАТ “АС” надає широкий спектр авіаційних послуг в різних галузях народного господарства України та країн СНД на літаках “малої” авіації, має аеродром , авіаційно-технічний спортивний клуб ТСО України, що має ліцензію Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України на підготовку парашутистів – помічників та парашутистів – спортсменів та занять з планеризму.

 

У селищі функціонують 3 спеціалізовані загальноосвітні школи з поглибленим вивченням окремих предметів та школа мистецтв, 3 дитячих садки; аграрний ліцей, що готує механізаторів, водіїв, газоелектрозварювальників, овочівників закритого ґрунту та кухарів; центральна районна лікарня та аптека; 3 аптечних заклади приватної форми власності; будинок-інтернат для престарілих; працюють відділення Державного Ощадного банку та філії шести акціонерних банків (“Аваль”, “Правексбанк”, “Індексбанк”, “Київська Русь”, “Соцбанк”, “Приватбанк”), 4 ресторани, готель.

 

Діють Палац культури ім.Т.Г.Шевченка, Центральна бібліотека для дорослих та дитяча бібліотека, Дитяча-юнацька спортивна школа, спортклуб “Здоров’я”.

У районному центрі проведено будівництво сучасного спортивного комплексу футбольного клубу “Система” (президент В.Пилипенко) з 4 футбольними полями (центральне – з підігрівом на 5 тисяч глядацьких місць) та спортивним залом.

 

У селищі діють 5 релігійних громад – Українська православна церква Московського патріархату, Українська православна церква Київського патріархату, євангельські християни-баптисти, християнська церква Повного Євангелія “Слово віри”, адвентисти 7 дня. Культові споруди представлені церквою євангельських християн-баптистів та православним храмом Архістратига Михайла, освяченим Митрополитом Володимиром 19 вересня 1999 року.

 

В селищі є меморіал Слави землякам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, та визволителям селища. Пам’яткою мистецтва є бюст Т.Г.Шевченка роботи скульптора М.П.Міщука, встановлений у серпні 1999 року на площі, що носить ім’я поета.

Обновлено 21.03.2012 06:02
 

Copyright © 2017. Бородянська селищна рада. Designed by Shape5.com